Cykl miesiączkowy jest powszechnie kojarzony z comiesięcznym krwawieniem. Miesiączka jest częścią całego cyklu, który trwa około 28 dni i obejmuje także pozostałe etapy zmian zachodzących w organizmie kobiety. Chociaż przyjmowana jest średnia 28 dni, to kilkudniowe odchylenia nie stanowią powodu do niepokoju i zdarzają sie dość często. Cykl miesiączkowy polega na nieustannych zmianach poziomu hormonów, takich jak estrogeny, progesteron, hormon fikulotropowy oraz leteinizujący. Ich poziom jest inny na różnych etapach cyklu miesiączkowego, co ma wpływ na wygląd, a także na samopoczucie kobiety. Rozregulowanie cyklu może wynikać z wielu czynników, takich jak stres, dieta, zmiany stężenia hormonów lub choroby np. zespół policystycznych jajników.
Cykl miesiączkowy występuje u kobiet dojrzałych płciowo i ma na celu przygotowanie narządów rodnych do zajścia w ciąże. Podczas jego trwania zostaje przebudowana błona śluzowa macicy, zachodzą zmiany w środowisku pochwy, zmienia się temperatura ciała i gruczoły piersiowe. Za prawidłowy przebieg cyklu odpowiedzialny jest układ neuro-hormonalny.
Cykl miesiączkowy dzieli się na cztery fazy. Za początek cyklu miesiączkowego przymuje się pierwszy dzień krwawienia, ostatni dzień cyklu przypada na dzień przed kolejną menstruacją. W trakcie cyklu miesiączkowego występuje od 10 do 18 dni płodnych, podczas których najłatwiej zajść w ciążę. W trakcie pierwszej oraz drugiej fazy występują także dni określane jako okres bezpłodności względnej. Przed menstruacją występuje także okres bezpłodności bezwzględnej. Kobiety, które mają regularny cykl miesiączkowy, mogą rozpoznać fazę cyklu poprzez obserwację swojego ciała. W przypadku cykli nieregularnych jest to trudniejsze i mozna wtedy używać np. testów owulacyjnych.